Jawa - Moto - ČZ VETERAN CLUB MŠENO - Flattrack: Flat track 2021

Jawa - Moto - ČZ VETERAN CLUB MŠENO

Flattrack: Flat track 2021

Flat track 2021

Letošní sezóna byla, co se počtu závodů týče, nejbohatší sezónou jakou za našeho působení ve Flat tracku pamatujeme. Jeden ze závodů sice odpadnul, ale i přesto se odjelo krásných 10 závodů. První tři závody byly zrušeny kvůli koronaviru, ale pořadatelé je uskutečnili v náhradních termínech.

Náš tým přes zimu nelenil a k současným strojům ČZ 250 pro kategorii Veterán jsme postavili stroj do kategorie Classic. V této kategorii můžou jezdit jen stroje, které vychází z původní klasické motorky a musí mít karburátor (bez omezení roku výroby). Všichni jezdci v této kategorii jezdí japonské čtyřtaktní motorky (dobrý výkon a pořizovací cena). My jsme se rozhodli jít jinou cestou. Závodíme v Česku a tak jsme se rozhodli pro zastoupení naší tradiční české značky. Postavili jsme Jawu 350 model 640 z roku 1990 s dvoutaktním motorem. Výkon tohoto motoru i po úpravě není takový, jako mají 450 Yamahy nebo 600 Suzuki, ale závodit se s ní dá docela dobře. Motorka má dobré jízdní vlastnosti a když se k tomu přidá i dostatečně velké nasazené jezdce, dávalo to dobré předpoklady pro nástávající sezonu.

První závod se konal v Plzni. Jawa s jezdcem Jirkou Slezákem st. dojela na 2.místě, když se největšímu favoritovi třídy Classic rozbila jeho Suzuka. V kategorii Veterán nás zastupoval Jirka Slezák ml. a obsadil také 2.místo.

Druhý závod se konal v Chabařovicích. Naši jezdci v kategorii Classic bohužel neodjeli z důvodů poruch strojů nebo nenastoupení jezdců. To byla vyjímečná situace a zbytek závodů v kategorii Classic už jezdci odjeli všechny.

Kategorie Vetrán byla bez problémů a tak si Jirka Slezák st. zazávodil s ČZ 250 a dojel na 2.místě hned za vítězem Jaroslavem Franců, který vyhrál i v Plzni.

Třetí závod se jel v Kopřivnici. Dráha v této lokalitě je dost dlouhá – 500m, což je oproti bežným oválům, které mívají většinou 375m, opravdu dost. Klasici se sešli v pohodě a náš dobře zvolený převod stačil opět na 2.místo. Ve veteránech jsme zastoupení neměli.

Do čtvrého závodu v Březolupech od nás jelo opět zastoupení do obou kategorií. Jirka Slezák ml. jel v kategorii Veterán a počínal si velmi dobře, když ve finále tři kola vedl, ale nakonec podlehl vítězi závodu – Jaroslavu Franců. Ten byl letos bez konkurence a vyhrátl devět závodů v řadě a stal se mistrem Veterán 2021.

Do kategorie Classic nastoupil s Jirka Slezák st. s Jawou a i přes pád v rozjížďce dojel na 3.místě.

Pátý a šestý závod byly spojeny do jednoho víkendu. V sobotu se jel závod TT v Divišově, kdy se jelo i dvakrát doprava. V neděli, opět v Divišově, se už jela klasická dráha. Do kategorie Veterán od nás tentokrát nikdo nenastoupil. Do kategorie Classic nastoupil Jirka Slezák st. Klasici měli v sobotu menší kolizi mezi 1. a 2. jezdcem. Oba museli nakonec kvůli poruchám odstoupit. V sobotu Jawa s Jirkou Slezákem st. vybojovala 1.místo a v neděli 2.místo.

Po odjetí šesti závodů jsme s Jawou v kategorii Classic vedli tabulku jezdců s náskokem 8 bodů nad druhým jezdcem.

Sedmý závod se jel v Liberci. Lehce pršelo, ale dráha byla dobrá. Veteráni neměli v Liberci vypsanou třídu a tak jsme měli zastoupení pouze v kategorii Classic, ve které se zúčastnil Jirka Slezák st. Po odjetí tréninků se závod jevil velice dobře. Dráha v Liberci je nejkratší ze všech drah – pouhých 285m, takže na krátkých rovinkách neujížděli japonské motorky tak výrazně, jako na jiných dráhách. Hned v první rozjížďce vycítil Jirka Slezák st. šanci a se svou Jawou zaútočil na první místo. Při snaze o podjetí došlo ke kontaktu se zadním kolem prvního jezdce a Jirka Slezák st. přeletěl ze své Jáwky s končil v liberecké nemocnici s tříštivou zlomeninou levé ruky. Sezóna pro něj skončila a po vynechání posledních tří závodů se propadl v celkovém hodnocení na 4.místo.

Druhý den se jel závod v Mariánských lázních, ale bez naší účasti. Začátkem října se jel odložený závod v Pardubicích. Bylo to v pátek v 17:00 a jelo se při umělém osvětlení. Klasici byli bez naší účasti, ale v kategorii Veterán vybojoval Jirka Slezák ml. 2.místo. Druhý den – v sobotu – se jel ve Svitavách poslední závod sezóny, bohužel opět bez naší účasti.

Pro příští sezónu 2022 připravujeme pro Jawu do kategorie Classic lepší motor s vyšším obsahem a výkonem.

Pro sezónu 2022 sháníme nového jezdce do kategorie Veterán, s možností zapůjčení závodního stroje. Rovněž by se hodil mechanik.