Jawa - Moto - ČZ VETERAN CLUB MŠENO - Fotoarchiv: Sraz motocyklů československé výroby 2021

Jawa - Moto - ČZ VETERAN CLUB MŠENO

Fotoarchiv: Sraz motocyklů československé výroby 2021

Dnešní Setkání motocyklů československé výroby ve Mšeně. Super počasí, super parta. Prohlídka Vísecké rychty v Kravařích hodně překvapila.  Tato monumentální stavba bývala rychtou obce Víska, původně samostatnou do roku 1849, kdy se spojila s městečkem Kravaře. Nechal ji zde postavit rychtář Václav Kern roku 1797 místo rychty původní, zvané Valdštejnská hospoda z roku 1509. Víseckými rychtáři byly střídavě příbuzné rodiny Kernů a Fuchsů. Kernové v 19. století vlastnili téměř 6 ha polí, dobytek, koně a ovce. Mimo obilí pěstovali i chmel, na jehož sušení upravili několikapatrovou půdu a řadou průduchů.
Krátce po 2.světové válce byla ještě obydlena, pak užívána JZD a od něj poškozené stavení získal roku 1960 Okresní národní výbor. Ten ji nechal zrestaurovat a věnoval ji Okresnímu vlastivědnému muzeu v České Lípě. Tehdejší ředitel muzea Břetislav Vojtíšek cennou stavbu našel v roce 1960 do výšky 1 metru plnou hnoje, chovaly se v ní ovce.
Na opravu stavení se nedostávaly peníze a vůle správních orgánů obce i okresu. Teprve 5. dubna 1986 (po 26 letech) byla v zrestaurovaném stavení zpřístupněna první expozice pod názvem Muzeum lidového umění. Nyní je jednou ze tří poboček Vlastivědného muzea a galerie v České Lípě a je také členem Asociace muzeí a galerií České republiky.
Hospoda U Placáka zklamala. Ale to je v poho. Každý se najedl někde jinde.
LADISLAV HOMOLKA

Foto z akce najdete zde.