Jawa - Moto - ČZ VETERAN CLUB MŠENO - MS mopedů Stadion: XIII. MS 2017

Jawa - Moto - ČZ VETERAN CLUB MŠENO

MS mopedů Stadion: XIII. MS 2017

13. ročník MS mopedů Stadion je minulostí. Po roční pauze, kdy se na Mšenském oválu ploché dráhy neodjel žádný závod, nám dalo dost práce tento ročník uspořádat. Ovál, depo, ozvučení, startovací věž a v neposlední řadě spojízdnit kropící vůz nám dalo docela zabrat, ale když se chce, dá se udělat cokoliv.

Za to jsme byli odměněni pěkným počasím, výbornou diváckou návštěvností a dobrou závodnickou účastí. Originál strojů přijelo o něco méně než v minulých letech, na atraktivnosti bojů to ale díky nasazení jednotlivých jezdců nebylo vůbec znát.

Dá se říci, že každá jízda měla nějaký náboj, ať se jednalo o velké nasazení jediného zahraničního jezdce z USA, Dereka Washingtona, který nevypustil žádnou jízdu. Jeho nasazení ukončilo až malé finále, kdy vítěz této rozjíždky postoupil do hlavního finálového závodu, který se jel v 5ti jezdcích. Dále musím v této kategorii vyzdvihnout pana Tovaru, který i přes svůj věk (přes 70 roků) dokázal diváky nadchnout bojovností a vítězstvím jedné z jízd až na cílové čáře.

Jak už jsem naznačil v předchozích větách, letošní ročník přinesl zásadní změnu v boji o celkového vítěze tím, že po odjetí základních rozjížděk (každý jezdec 4x) se jelo malé finále (jezdci 5. - 8. místo). Vítěz malého finále pak postoupil do finále velkého, kde už byla stanovena nejlepší čtyřka jezdců ze základních rozjížděk. Finálová jízda se jela v 5ti nejlepších jezdcích toho dne.

O atraktivnosti těchto finálových jízd nebylo pochyb, jak z hlediska závodníků, tak z hlediska divácké atraktivnosti. Finálovou jízdu originálů ovládl už potřetí za sebou Vladimír Chadima, druhý dojel Martin Adámek, třetí byl Jiří Říha, čtvrtý Jan Říha a pátý skončil Bohuslav Říha.

Ve speciálech to bylo o to zajímavější, že malé finále vyhrál Jiří Slezák mladší, který nastoupil do malého finále ze sedmého místa a poté ve velkém finále vybojoval místo druhé. Pro příští ročníky by se finále mohlo jet na více kol než jen tři.

Velký favorit z loňska Jiří Slezák starší dojel finále až pátý, kvůli vyčesanému prvnímu rychlostnímu stupni. Finále speciálů vyhrál s přehledem (start, cíl) Jiří Dostálek, na druhé místo se během jízdy probojoval Jiří Slezák mladší, i když mu start moc nevyšel a vyjížděl první zatáčku až na čtvrtém místě. Třetí skončil Miroslav Jeřábek, na čtvrtém Láďa Riči, který netrefil nejvhodnější převod a na rovinkách byl o něco pomalejší, i když zatáčky jel rychlým a čistým stylem. Na pátém místě dojel Jiří Slezák starší.

Závěrem bychom chtěli poděkovat všem sponzorům, městu Mšeno, TJ Sokol a fotbalistům, kteří nám tento závod umožnili odjet na jejich ovále. Dále děkujeme plochodrážnímu klubu a panu Greplovi za zapůjčení techniky. V neposlední řadě děkujeme také všem členům našeho klubu, kteří se přímo i nepřímo podíleli na této ojedinělé veteránské akci v ČR.

P.S. Za rok se budeme snažit - pokud to bude v našich silách - tento závod uskutečnit již po čtrnácté.


JS, Veterán klub Mšeno


Níže můžete nahlédnout do výsledkových listin obou kategorií:


Na tomto odkazu si můžete přečíst článek o letošním ročníku od redaktorky Českého rozhlasu Evy Turečkové.

Fotky od uživatele hodr zde. Další fotografie si najděte na Rajče.net.